Redaction Czech loan | 21.08.2021

Úrokové sazby hypoték srpen 2021

Skokový růst inflace 

Již delší dobu akcelerující inflace, nevyhnutelně vedla k zásahu ČNB, jejíž základní cíl 2% se nedaří plnit. Červencová inflace 3,4% odráží zvýšenou globální poptávku a nedostatek zboží, v důsledku lockdownu výrobních provozů a přetížení globálních dodavatelských řetězců a dopravních kapacit.

Je fér upřesnit, že inflace je měřena pomocí spotřebního koše zboží, které mají svoji danou váhu. „Individuální vnímání inflace“, je tedy pro každou rodinu jinné, většinou však výrazně vyšší.

Hyperinflace ve stavebnictví

V případě stavebních materiálů pozorujeme u některých druhů stavebnin již hyperinfalci. Zejména ocel, plasty a izolační materiály zdražili o více než 100%. Dřevo dokonce o více než 200%. Skladové zásoby ve stavebninách téměř neexistují a o vstupní materiál z Číny je celosvětově enormní zájem. Dalším negativním faktorem ovlivňující stavebnictví, je zdražení ceny mezinárodní dopravy v důsledku růstu ceny ropy.

Index cen stavebnictví
zdroj:  ČNB

Růst hypotečních sazeb

Navzdory rekordnímu růstu cen nemovitostí, a jejich nedostatku zájem o hypotéky nijak neopadl. Banky nadále pokračují ve zdražování. Dle červencového hypo-indexu, byla průměrná hypotéka sjednána s 2,24%. Růst sazeb banky ohlásili i pro srpen.

srovnat hypoteku

Přístup ČNB
Podle ekonomů i samotných členů bankovní rady, lze do konce roku předpokládat ještě dvojí zvýšení referenčních sazeb v rozsahu o 0,5 – 0,75 bodů. Otevřeně se začíná mluvit také o zpřísnění „technických“ podmínek pro poskytování hypoték. Přesnou podobu centrální bankéři jestě nezvěřejnili. S ohledem na rožšířené pravomoci ČNB, které již stvrdil svým podpisem i prezent republiky, lze očekávat snížení maximální výše LTV a zpřísnění parametrů DSTI a DTI, tak jak tomu bylo již v minulosti. O nových pravidlech ČNB jsme psali zde.

Refinancování
Většina bank zpravidla nabízí úrokové sazby pro refinancování dříve poskytnutých úvěrů s nižšími sazbami o proti novým hypotékám, rozpětí mezi refinancovanou a novou hypotékou se prohloubilo o 0,3. Pro refinancování v srpnu je možné získat sazbu 2,14% p.a.

Průměrná hypotéka červenec 2021:  3 215 500odpovídá splátce 12 687 Kč, při sazbě 2,49% p.a. a splatnosti 30 let

hypoindex 7/2021

Zdroje: ČNB, Patria, Bloomberg

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.