Redaction Czech loan | 01.10.2022

Hypoteční trh říjen 2022

Shrnutí
Trh nemovitostí se dostal blízko stavu hibernace. S nastupující zimou, převládá snaha odložit rozhodnutí o pořízení nemovitosti na příští rok, tedy výhledově na lepší časy. Tomu odpovídá další pokles objemu i počtu poskytnutých nových hypoték. Zcela se změnila struktura účelu financování, kdy převládá zájem o nízkoenergetické novostavby a zateplení starších domů. Zájem o tepelná čerpadla a fotovoltaické systémy, na pozadí energetické krize EU trhá rekordy. 

Hypoteční index, tvořený úrokovými sazbami z nově poskytnutých hypoték bez refinancování, dosáhl dle předběžných údajů v září 5,88 %.

Na posledním zasedání Bankovní rady ČNB dne 29.9. byly ponechány 2T repo sazba na 7,00 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní sazba na 8 %.

srovnat hypoteku

Hypoteční sazby říjen 2022

Měnová stabilita nastavená ze strany ČNB přináší na hypoteční trh více klidu a transparentnosti, což vytváří prostor pro snižování marží bank. Vyhlašované sazby hypoték začaly po dlouhé době klesat, individuální „neveřejné“ slevy pro bonitní klienty, prémiové či developerské projekty, jsou stále častější. 

Dle vyjádření guvernéra ČNB Aleše Michla, však není důvod k optimizmu a nelze vyloučit zvýšení sazeb ČNB do konce roku. S ohledem na sílící USD a EUR, v důsledku zvyšujících se sazeb FEDu a ECB roste tlak na česku měnu, která neoslabuje jen díky pokračujícím devizovým intervencím. Česká měna tak plave „proti proudu řeky, v době otevírajících se stavidel přehrady“.

Oznámené slevy říjen 2022

Jako první na zasedání ČNB zareagovala Česká spořitelna, která s okamžitou platností oznámila snížení úrokových sazeb o 0,1 % u všech fixací.

Standardní sazby říjen 2022
Standardní sazby HU srpen 2022

Refinancování
Většina bank zpravidla nabízí úrokové sazby pro refinancování dříve poskytnutých úvěrů s nižšími sazbami o proti novým hypotékám. Možnost ověření historie klienta umožňuje bankám snížit obchodní marži.  Aktuálně je možné získat sazby od 5,44% p.a. 

Průměrná hypotéka říjen 2022:  průměrná výše hypotéky za srpen poklesla na 2.898 tis. Kč,  již druhým měsícím po sobě došlo k mírnému poklesu i průměrné měsíční splátky.

Hypoteční index

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.