Redaction Czech loan | 21.01.2023

Hypoteční trh 2023

V roce 2023 bude dle oznámeného plánu centrálních bankéřů ČNB udržovat vysokou cenu peněz a tím také drahé hypotéky. Strategií ČNB je již nadále nezvyšovat 2T repo sazbu a ovlivňovat vysokou inflaci přes devizové intervence na měnovém trhu. Snížení základní sazby přímo určující cenu hypoték, však můžeme očekávat nejdříve v druhé polovině roku 2023.

Rozhodujícím kritériem k zahájení obratu může být jen výše inflace, jejiž výše v prosinci dosáhla 15,8 %. Vzhledem k pasivitě centrálních bankéřů, je však nepravděpodobné očekávat rychlé zlepšení inflace.

Hypoteční trh v roce 2022

Za rok 2022 poklesla aktivita na hypotečním trhu celkem o více než 60 %, kdy finanční instituce poskytly 197 mld. Kč úvěrů na bydlení. V prosinci 2022 však meziroční pokles trhu činil výrazných 82 %, když bylo poskytnuto jen 7,89 mld. Kč.  Hypoteční index, tvořený úrokovými sazbami z nově poskytnutých hypoték bez refinancování, dosáhl dle údajů České bankovní asociace v prosinci 5,98 %.

Zejména v druhé polovině roku 2022 se změnila struktura účelu financování, kdy převládal zájem o rekonstrukce stávajících nemovitostí za účelem dosažení nižší energetické náročnosti. Naopak dramaticky poklesly koupě bytů a rodinných domů. Účel refinancování činil méně než 16% z celku.

Objem hypoték

Hypoteční sazby 2023

Měnová stabilita nastavená ze strany ČNB přináší na hypoteční trh více klidu a transparentnosti, což vytváří prostor pro lepší plánování obchodních cílů komerčních bank. V důsledku vysokých obchodních marží a utlumeného hypotečního trhu, bude častěji důležitým faktorem individuální vyjednávání o poskytnuté slevě.

Dlouhodobě však lze očekávat vysoké úroky hypoték v rozpětí 5 – 6% p.a.

srovnat hypoteku

Průměrná hypotéka prosinec 2023:  průměrná výše hypotéky poklesla lehce pod 3 mil. Kč, což reflektuje snižující se ceny nemovitostí a stagnující realitní trh.

Průměrná splátka prosinec 2022

Hypoteční index

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.