Redaction Czech loan | 15.01.2023

Konec předčasného splacení hypotéky zdarma

Novela zákona o spotřebitelském úvěru umožňuje zrušení předčasného splacení hypotéky zdarma. Banky budou moci nově požadovat kromě administrativních nákladů také část „ušlých výnosů“ z předepsaného úroku. 

„Úroková část z ušlých výnosů“ má být určena  jako rozdíl mezi úrokem předepsaným do konce fixace, a tzn. referenčním (tržním) úrokem, stanoveným Českou národní bankou. Navržená maximální výše celkového poplatku smí tvořit 2 % z jistiny úvěru.

Refinancování hypotéky

Banky se snaží prostřednictvím České bankovní asociace omezit možnost refinancování hypotéky levnějším úvěrem, kdykoliv v průběhu splácení, tzn. mimo výročí fixace. V takovém případě hrozí bance ztráta, protože na úrocích neobdrží tolik peněz, kolik si plánovala při schvalování úvěru. Z toho důvodu banky již dlouho požadují možnost účtovat více než jen administrativní poplatky.

Současně zůstane splacení hypotéky bez sankce u následujících životních situací:

– prodej nemovitosti
– vypořádání SJM (rozvod)
– mimořádná splátka do 25%
– dlouhodobá nemoc, úmrtí, invalidita

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky ke dni výročí fixace úvěru zůstanou stejná, tzn. zcela zdarma.

V případě schválení novely zákona v navrženém znění by nová pravidla měla začít platit od 1. ledna 2024 s retrospektivní účinností, tj. vztahující se na dříve poskytnuté smlouvy.

 

 

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.