Redaction Czech loan | 14.10.2023

Hypoteční trh III. kvartál 2023

Od července dochází k pozvolenému avšak stabilnímu oživení hypoteční aktivity. V meziročním srovnání byl objem poskytnutých hypoték v III. kvartálu ještě nižší o cca 5%, v celkovém objemu bylo poskytnuto za celé čtvrtletí 39,4 mld. Kč. Na přelomu září a srpna však meziměsíčně trh již vzrostl o robusních 25%. Úrokové sazby pokračovaly v poklesu z absolutního maxima 6,37% na 5,39%. 

Postupné zvyšování objemu poskytovaných hypotečních úvěrů souvisí s potřebou lidí řešit bytové potřeby, ať se již jedná o nezbytné rekostrukce, nebo státem podporovaná akce  „oprav dům po babičce“. Mírně roste také segment „prodej hotových“ nemovitostí, zejména pak prodej menších bytů v developerských projektech. Naopak prodej velkých bytů se nadále propadá. Rostoucích výsledků je dosaženo zejména díky slabší loňské základně, neboť za rok 2022 poklesla aktivita na trhu o 64 %

Průměrná hypotéka září 2023:  průměrná výše hypotéky již třetí měsíc v řadě vzrostla, v září 2023 činila 3.184.970 Kč, čím byl definitivně stvrzen obrat trendu.

Průměrná hypotéka září 2023

Zlevnění 1 roční fixace

Nejvýraznější pokles nastal u jednoletých fixací, které klesy v průměru o 0,3%. I přes nejviditelnější slevu tohoto produktu začínají sazby 1Y stále na vysokých 7,49%

Individuální DSTI

Přestože již není bankovním regulátorem limit DSTI vyžadován, většina bank se rozhodla v rámci řízení úvěrových rizik pro jeho ponechání v mírnější podobě. Např. největší poskytovatelé Hypoteční banka a Česká spořitelna upravily DSTI z 45% na 55% (resp. 60% pro mladé do 36 let). Po zrušení limitu DSTI banky dobrovolně zavedly vlastní limit v rozpětí 50 až 70%.

Hypoteční index

Hypoteční index tvořený úrokovými sazbami z nově poskytnutých hypoték bez refinancování, dosáhl dle údajů ČBA 5,80 % p.a.. Příjemnou zprávou je že, banky dnes poskytují hypotéky na prvobydlení v akcích od 5,39% p.a.

Hypoindex září 2023

Měnová politika ČNB
Ačkoliv Česká národní banka na zářijovém zasedání ponechala měnové nastavení beze změny, když ponechala 2T repo sazbu na 7 %. Zvolňující inflace (v září 6,9%) nečekaně skoničla pod odhadem trhu a zaskočila i analytiky z ČNB. Spotřebitelské ceny meziměsíčně poklesly o 0,7%. Díky zpomalující inflaci tak existuje reálná pravděpodobnost, že k prvnímu snižování úroků by mohlo dojít ještě v roce 2023, dokonce pravděpodobně již na listopadovém zasedání. Očekávat lze snížení max. do 0,25 bodu, tj, na 7,75%

Po ukončení závazku devizových intervencí se tak jedná již o druhý obrat ve směřování měnové politiky, tedy postupného příklonu k „holubiččí strategii“.

Hypoteční sazby výhled na IV.2023
Očekávání nižší ceny peněz na finančních trzích umožňuje komerčním bankám snížení ceníkových (publikovaných) sazeb úvěrů. Změny sazeb u většiny bank již proběhly pro 5,  3 a 1 leté fixace, některé banky dokonce přecenili úvěry na nižší hodnoty již dva měsíce po sobě.

Banky se stále častěji snaží vytvářet prostor pro individuální vyjednávání, což zahrnuje nejen možnost neveřejných slev pro klienty s vysokou bonitou, nebo požadavkem na nadprůměrnou hypotéku, ale také a podporu developerských projektů.

Mezi hypotečními specialisty převažuje shoda, že do konce roku 2023 by nové hypotéky (tj. bez účelu refinancování) měly klesnout na úroveň začínající lehce nad 5%.

Refinancování
Strategií bank je snaha získat prověřené klienty, přes refinancování s nižšími úrokovými sazbami než poskytují novým klientům. Díky možnosti ověření historie klienta jsou banky schopné snížit rizikovou marži a tím nabídnout výhodnější podmínky. V současné době je možné získat úrokové sazby již od 5,09% p.a., což je příjemná zpráva pro všechny, kdo uvažují o refinancování svých půjček.

Hypoteka zari 2023

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.