Redaction Czech loan | 01.06.2021

Úrokové sazby hypoték červen 2021

Zhoršující se dostupnost bydlení

Uplynulé týdny byly ve znamení zhoršující se bytové krize. Celková dostupnost nového bydlení v Česku se opět výrazněji zhoršila. Nový byt vyjde na 11,9 průměrného ročního platu (PRP), v roce 2020 to bylo 11,6. Ceny rostly rychleji než v uplynulých letech u všech typů nemovitostí, v hrubém průměru pro celou ČR o 10,6%. V nejexponovanějším Brně, byl roční růst dokonce až o rekordních 27% a index PPR dosáhl 13.

Navzdory nedostatku volných nemovitostí zájem o hypotéky neopadl, úrokové sazby se stabilizovaly, a již nedocházelo k tak masivnímu zdražování bank jako na začátku března. Hypoteční sazby se zvýšily v průměru o 0,1 bodu napříč všemi fixacemi. Hypoteční banka (ČSOB), MONETA, Sberbank a Unicreditbank, však již s předstihem ohlásili další navýšení v průběhu června.

Člen představensta a bývalý generální ředitel Hypoteční banky Jan Sadil predikuje dokonce roku růst úroků u ČSOB až ke 3%, více zde:

srovnat hypoteku

Tabulka minimálních sazeb červen 2021:
uroky cerven 2021
zdroj: statistika ČNB, vlastní analýza, aktualizace 1. červen 2021

Zdražení ČNB se přibližuje
Podle ekonomů i samotných členů bankovní rady České národní banky se většina odvětví ekonomiky rychle zotavují. Nákupní apetit v na globálních trzích způsobuje výrazný růst nežádoucí inflace, kterou bude muset ČNB dříve či později krotit. Do konce roku se předpokládá min. dvojnásobné zvýšení v celkovém rozsahu o 0,25 – 0,5 bodů.

Pravidla ČNB, rozšíření pravomocí po vetu senátu schválila sněmovna, čeká se na podpis prezidenta. Sněmovna definitivně odmítla návrhy Senátu, který požadoval mírnější podmínky pro hypoteční banky. O nových pravidlech ČNB jsem psali zde.

Refinancování
Většina bank zpravidla nabízí úrokové sazby pro refinancování dříve poskytnutých úvěrů s nižšími sazbami o proti novým hypotékám, rozpětí mezi refinancovanou a novou hypotékou se prohloubilo o 0,3. Pro refinancování v červnu bude naposledy ještě možné získat sazbu 1,59% p.a.

refinancovani cerven

Průměrná hypotéka květen 2021:  3 155 800odpovídá splátce 11 728 Kč, při sazbě 2,04% p.a. a splatnosti 30 let

Restrikce pro ekonomické sektory:
zlepšující se situace na trhu práce umožňuje bankám uvolnit restrikce pro poskytování hypoték pro vybrané obory:

Zdroje: Patria, Bloomberg

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.