Redaction Czech loan | 11.10.2019

Zrušení daně z nabytí nemovitosti

Bytové jednotky v rodinných domech budou osvobozeny od daně z nabytí nemovitosti, tj. lidově známé jako daň z převodu nemovitostí. Prezident republiky podepsal 8. října 2019 novelu zákona, která pořízení bytů v rodinných domech upravuje. Nově tak kupující za pořízení bytu v rodinném domě ušetří 4%.

V současnosti se daň neplatí v případě prvního nabytí nového rodinného domu nebo bytu v bytovém domě. Stejně tak se nehradí při bezplatném převodu nemovitosti formou darování nebo dědictví.

Z důvodů „diskriminace“ bytových jednotek v rodinných domech, se právní úprava sjednotila. Nyní se tak bude osvobození od daně vztahovat i na první nabyvatele bytových jednotek v rodinných domech. Rodinný dům pak může mít maximálně tři bytové jednotky, aby mohlo být osvobození uplatněno.

Účinnosti nabude novela po zveřejnění ve Sbírce zákonů. U ostatních typů nemovitostí daňová povinnost zůstává bohužel i přes snahy některých poslanců zachována.

K výpočtu daňového základu je tak i nadále použita buď kupní cena a nebo 75% z tzv. směnné hodnoty stanovené metodikou Finanční správy.

Česká republika ve srovnání s okolními státy, tak i nadále patří mezi země s nejvyšším zdaněním při pořízení bydlení, a zemní s nejhůře dostupným bydlením zejména pro mladé rodiny a absolventy škol.

Např. na Slovensku není daň z nabytí nemovitých vůbec. Prodávající platí jen daň z příjmu, kdy sazba daně činí 19% nebo 25% podle výše příjmu. Ani na Slovensku se po uplynutí pěti let od nabytí vlastnictví daň z příjmu při prodeji nemovitostí neplatí.

Daň z nabytí nemovitosti ve vybraných státech EU

zdroj: Eurostat

Např na Slovensku není daň z nabytí nemovitých vůbec. Prodávající platí  jen daň z příjmu, kdy sazba daně činí 19% nebo 25% podle výše příjmu. Ani na Slovensku se po uplynutí pěti let od nabytí vlastnictví daň z příjmu při prodeji nemovitostí neplatí.

 

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.