Redaction Czech loan | 12.09.2022

Hypoteční trh září 2022

V srpnu pokračoval propad realiního trhu, objem i počet poskytnutých hypoték poklesly o dalších 15 %, a to i přes více než 30% pokles v červenci. V meziročním srovnání pád poskytnutých hypoték dosáhl 78 %. Hypoteční index, tvořený úrokovými sazbami z nově poskytnutých hypoték bez refinancování, v srpnu vyrostl na 5,78 %.

2T repo sazba přímo ovlivňující hypotéky byla naposledy 4. srpna ponechána na 7,00 %. S ohledem na pomalu se stabilizující inflaci, která byla v srpnu spočítána na 17,2 % panuje mezi ekonomy shoda, že bankovní rada ČNB navýšení klíčové repo sazby neplánuje. Indícií k očekáváné stabilitě sazeb, může být i ponechání proticyklické kapitálové rezervy* na 2,5 %. Nejbližší měnověpolitické zasedání je naplánováno na 29. září.

*Proticyklická kapitálová rezerva slouží k vykrytí finanční nerovnováhy bank mezi obdobím ekonomického růstu a obdobím krize, kdy dochází k jejímu čerpání.

Hypoteční sazby září 2022

Růst koncových úrokových sazeb hypoték nadále zpomaluje, jednotlivé banky synchronizují nabídku s konkurencí. Vzhledem k očekáváné stabilizaci měnové politiky ČNB, se vytváří prostor pro snížení marží bank. Signálem může být obnovení individuálních slev, i přes ponechání vyhlašovaných sazeb beze změny. 

Dle vyjádření guvernéra ČNB Aleše Michla, se restriktivní monetární politika přijatá za jeho předchůdce Jiřího Rusnoka projeví nejdříve za 1 rok. Z čehož lze odhadovat, zahájení snižování 2T repo sazby na jaře 2023.

Oznámené slevy září 2022

Hypoteční banka k 12.9. kompletně přepracovala cenotvorbu. Banka snižuje vyhlašované sazby všech hypoték a současně upravuje systém slev:
– zavádí se sleva za příjem 50.000 Kč ( -0,1 %)
– sleva na úsporné bydlení, PENB tř. A, B ( -0,1 %)
– sleva za životní pojištění od ČSOB Pojišťovny ( -0,2 %)
– sleva za developerské projekty ( -0,1 %)
– ruší se akce „Jasná hypotéka“

Česká spořitelna od 30.9. snižuje ceníkové úrokové sazby u klasické i americké hypotéky o 0,1 % u fixací do 5 let a o 0,3 % u fixací 8 a více let.

Komerční banka podporuje developerské projekty slevou 0,4 % pro LTV max. do 90%.

UniCredit Bank běží kampaň na podporu 5 letých fixací za sazby od 6,09 %, u všech ostatních fixací dochází k růstu o 0,1 %.

MONETA Money bank zlevnila on-line hypotéky o 0,2 pro všechny fixace.

srovnat hypoteku

Standardní sazby září 2022
Standardní sazby HU srpen 2022

Refinancování
Většina bank zpravidla nabízí úrokové sazby pro refinancování dříve poskytnutých úvěrů s nižšími sazbami o proti novým hypotékám. Možnost ověření historie klienta umožňuje bankám snížit obchodní marži.  Aktuálně je možné získat sazby od 5,44% p.a. 

Průměrná hypotéka srpen 2022:  průměrná výše hypotéky za srpen poklesla na 2.926 tis. Kč, po velmi dlouhé době navzdory rostoucím úrokům lehce poklesla i průměrná měsíční splátka.

Hypoteční index

Hypoindex srpen 2022

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.