Redaction Czech loan | 21.10.2019

Zpřísnění požadavků na zateplení rodinných domů

Od 1. ledna 2020 budou platit přísnější normy EU na energetickou náročnost rodinných domů, výstavba rodinných domů tak kvůli vyšším nárokům na zateplení bohužel prodraží.

Zavádí se nově požadavek na stopu tepla, tzn. sleduje se kolik tepla z domu uchází. Vyšší nároky tak budou kladeny zejména na zateplení, okna, fasádu a podlahy. Nicméně důležitý bude výsledek domu jako celku nikoliv jednotlivých částí.

Dále se zpřísňuje požadavek na neobnovitelnou primární energii, tzn. jaké minimální množství potřebuje dům pro svůj běžný provoz, tento parametr se zpřísňuje o 15%. Důležitý tak bude hlavní zdroj energie, domy s tepelným čerpadlem a kvalitním kotlem by měly tento parametr bez problémů splňovat.

Do požadavků na energetickou náročnost spadají: energie na vytápění, na přípravu teplé vody, na chlazení, na úpravu vzduchu klimatizací, a energii na osvětlení.

Přísnější stavební normy budou sice v počátku znamenat vyšší náklady na výstavbu RD, avšak v průběhu let se počáteční investice do domu vrátí ve formě úspory energie. Například u průměrných domů do 150 metrů čtverečních vyhotovených tzv. „na klíč“ jejichž cena se pohybuje mezi 3,5 až 4 mil. Kč lze očekávat zdražení přibližně o 150 tis až 200 tis. Kč.

Tato přísnější ekologická pravidla se již dnes uplatňují na velké budovy. V roce 2016 se začaly  nejprve vztahovat na velké stavby veřejné správy. Od roku 2018 už museli stavět ekologicky i soukromí developeři bytové domy s plochou větší než 1500 metrů čtverečních a od 1. ledna 2019 domy větší než 350 metrů čtverečních.

Některé banky již nyní reagují na trendy „ekologické Evropy“ zaváděním podpůrných programů, nejdále je v podpoře ekologie Hypoteční banka se svým programem „zelená hypotéka“.

akční úrok

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.