Redaction Czech loan | 17.08.2020

Vrácení daně z nabytí nemovitosti

Snaha vlády o oživení zmrazeného realitního trhu vyústila k přijetí vládního návrhu na zrušení 4% daně z nabytí nemovitých věcí. Daň již nezaplatí ti, kdo nabyli nemovitosti nejpozději v prosinci 2019 a jejichž daň byla splatná od 31. března 2020 (termín byl v rámci balíčku opatření finanční správy „Covid19“ posunut do 31.8.2020).

Vrácení zaplacené daně z nabytí nemovitosti

Vzhledem k retroaktivitě účinnosti zákona je možné také požádat o vrácení již zaplacené daně. Rozhodným datem pro posouzení nároku na vrácení již zaplacené daně, bude bráno datum vkladu vlastnického práva na katastrální úřad, vlastnické právo muselo být zapsáno od 1. prosince 2019 a později v r. 2020.

Odpočty zaplacených úroků z daní

Dobrou zprávou je zanechání odpočtu zaplacených úroků od daňového základu u daně z příjmu fyzických osob. Původní přísnější návrh na úplné zrušení odpočtu úroků vyústil ve snížení daňového limitu ze současných 300 tis. na 150 tis. Kč pro rok 2021. Výhoda odečtu úroků zůstává i po refinancování hypotečního úvěru nebo úvěru ze stavebního spoření.

refinanc 1,49

 

Porovnání hypoték


Senát vrátil vládní návrh zpět
 Parlamentu

Senát dne 12. 8. 2020 vrátil vládní návrh zákona na zrušení daně z nemovitosti k opravě zpět Poslanecké sněmovně. Cílem Senátu je pouze oprava nekvalitní části textu, nikoliv snaha přijetí vládního návrh zablokovat. Více viz článek Zrušení daně z nabytí nemovitostí se odkládá„.

 

Promo akce: Pro zájemce o hypoteční úvěr poskytujeme následující vouchery:

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.