Redaction Czech loan | 05.09.2021

Úrokové sazby hypoték září 2021

Prohlubující bytová krize se stává politickým tématem pro říjnové volby do Poslanecké sněmovny. Přístupy jednotlivých politických stran se liší, nicméně je zřejmé, že bez radikálnějšího státního zásahu se dostupnost bydlení jen působením trhu nevyřeší. I pokud bychom přistoupili na nereálnou vizi rychlého politického řešení a nastartování potřebné výstavby bytových domů, nebude to stačit.

Výrazně rostoucí ceny nemovitostí, kromě minimální výstavby zhoršuje vysoká inflace stavebních materiálů. Průměrná inflace ve stavebnictví 11,3% za srpen, však ani zdaleka nezohledňuje skutečné navýšení nákladů v důsledku hyperinflace u důležitých meteriálů jako ocel, dřevo, izolace, či plasty.

„Všeobecná inflace“ celého spotřebního koše, která v srpnu vystřelila na 4,1%, již dvojnásobně překračuje hlavní cíl ČNB stanovený na 2%. Centrální banka předem avizovala další zvyšování referenčních sazeb do konce roku. Podle některých bankéřů, lze očekávat zvýšení na každém dalším zasedání rady ČNB. Viceguvernér Marek Mora pak navrhuje na nejbližší zasedání růst rovnou o 0,5 místo standarndích 0,25.

Úrokové sazby září 2021

Září je charakterizováno pokračujícím zdražováním hypoték. Téměř všechny banky ohlásily, že budou během měsíce znovu zvyšovat sazby. Období rekordně levných hypoték je tak definitivně za námi.

Navzdory rostoucím cenám nemovitostí zájem o pořízení vlastního bydlení neopadá. Avšak data za srpen ukazují mírné ochlazení poptávky. Přinejmenším „čisté refinancování“, které donedávna představovalo 24℅ až 33℅ z celkového oběmu, pro drtivou část klientů přestává mít smysl.

srovnat hypoteku

 

Trojice velkých bank

Hypoteční banka, Česká spořitelna a Komerční banka, stabilně sdílející tržní podíl přes 70%, shodně oznámily v publikovaných listech pro září zvýšení u všech fixací o 0,2 bodu. Změna se týká rovněž i developerských projektů. Standardní sazby bez doplňkových produktů, tak již atakují 3% hranici.

Střed hypotečního pole

Ambiciózní a progresivní MONETA MONEY Bank, která tvrdě útočí na tržní podíl, u klasických hypoték začíná od 2,54% pro 3Y fix, preferovaný 5Y fix pak od 2,74%.

Raiffeisenbank, poskytující individuální hypotéky pro prémiové klienty, začíná na 2,54% pro 3 leté fixace.
UniCredit Bank
, specializující se na dlouhodobé fixace, k 10.9. navyšuje na 2,79% svou nejdelší 10Y fixaci, na 2,89% pak  navyšuje pro 3 a 5 letý fix.
Sberbank, navýšení sazeb od 20.9, minimálnní sazby u refinancování od 2,54% p.a., koupě nemovitosti od 2,69% p.a., výstavba RD 2,74%

Nízkonákladové banky

mBank, vysoce závislá na ceně zdrojů na kapitálových trzích zdražia ze všech bank nejvíce. Hypotéky poskytuje od 3,09%
Equabank, ve shodě se svým vlastníkem Raiffeisenbank, poskytuje hypotéky od 2,54% pro 3 leté fixace.

refinancovani 2021

Refinancování
Většina bank zpravidla nabízí úrokové sazby pro refinancování dříve poskytnutých úvěrů s nižšími sazbami o proti novým hypotékám, rozpětí mezi refinancovanou a novou hypotékou se prohloubilo o 0,3. Pro refinancování v červnu bude naposledy ještě možné získat sazbu 2,14% p.a.

HU Index 8 2021

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.