Redaction Czech loan | 31.08.2020

Úrokové sazby hypoték v září 2020

Během letních měsíců se situace na hypotečním trhu zklidnila a již nedocházelo k dalším poklesům úrokových sazeb, ani k výraznějším marketingovým akcím.

Navzdory předpovídané krizi se nečekaně konala naopak „úvěrová rally“, kdy v červenci banky dokonce zaznamenaly historicky druhý nejlepší výsledek. Banky uzavřely hypotéky v absolutním objemu 21 miliard korun, tj. sjednalo se celkem 7 867 kusů hypotečních smluv.

Zda-li se jednalo o nárůst počtu refinancování starých hypoték s vyššími úroky, ukážou až další měsíce. Aktivita na realitním trhu však naznačuje spíše opak. Lidé, kteří odkládali pořízení nových nemovitostí využili výhodně nízkých sazeb na pořízení menších bytů, které rychleji mizí z trhu.

Úrokové sazby září 2020

Trojice velkých bank
Hypoteční banka, Česká spořitelna ani Komerční banka, které dlouhodobě zaujímají společně tržní podíl hypoték  přes 70%, sazby ve svých oficiálně publikovaných úrokových listech nesnížily. Individuálně však tyto banky k dalšímu dodatečnému snížení v některých případech začaly přistupovat. Nejnižší zaznamenaná sazba u této skupiny dosáhla 1,89%.

Střed hypotečního pole
Klasické větší banky, které následují za hlavní trojicí bank s tržním podílem 15% se zaměřily na klienty s vyšším LTV a dlouhodobější fixací.
Raiffeisenbank zrušila publikovaný úrokový lístek pro hypotéky a přistupuje k individuálnímu poskytování sazeb.
UniCredit Bank
 jako první banka snižuje pro září 3 leté fixace na 1,59% a dále zavádí nově možnost refinancování až 2 roky předem.

srovnat hypoteku

Low-cost
Nízkonákladová mBank, která nabízí standardně ve svém oficiálním úrokovém listu sazby od 1,69% zaznamenala rekordní zájem a naplnila kapacitu své distribuční sítě. Z tohoto důvodu není zájem u mBank k dalšímu snižování sazeb.

Tabulka standardních sazeb na září 2020
min sazby hypotek
zdroj: statistika ČNB, vlastní analýza, aktualizace 1. září 2020

Individuální minimum zůstává:
Odchylně od publikovaných standardních úrokový lístků, je možné v individuálních případech vyjednat dodatečnou slevu. Individuálně dosažená minimální hranice zůstává stejná, tedy od 1,54%. Pro dosažení této hodnoty je pak podmínkou excelentní bonita klienta, a dále výborná kombinace ostatních parametrů jako LTV, vysoký objem úvěru, nadstandardní a stabilní příjem klienta, a počet sjednaných doplňujících produktů.

nejnizsi urok

Česká národní banka
ČNB ke změně monetární politiky ani k úpravě klíčové REPO sazby nepřistoupila. Guvernér Jiří Rusnok dlouhodobě vyvrací spekulace, spočívající v zavedení záporných sazeb, navíc v současné době „rozjíždějícího inflačního vlaku“ (aktuálně 3,4%) za krok nebezpečný. Přijetí vládního návrhu na zrušení superhrubé mzdy u zaměstnanců povede spíše k dalším inflačním tlakům, přičemž jedním z nástrojů na regulaci inflace jsou právě referenční sazby. Pro ČNB se jedná tedy o další argument, proč ponechat REPO sazbu nyní beze změny.

uroky cerven index

Promo akce září:

odhad zdarma

 

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.