Redaction Czech loan | 03.08.2020

Úrokové sazby hypoték srpen 2020

Aktivita na hypotečním trhu v první polovině léta byla spíše ve znamení dovolených, k žádným změnám sazeb ani výrazným obchodním akcím na podporu poskytování hypoték nedocházelo. Je však třeba říci, že banky tradičně v letních měsících nebývají nikterak aktivní, a každoročně se soustředí až na září, kdy se snaží dohnat plnění obchodních plánů.

Individuální minimum zůstává:

akcni_urok_srpen

Low-cost
Nejvýraznější bankou, která se snaží rozhýbat ustálené vody hypotečního trhu byla v červenci mBank, která i nadále zůstává nejlevnějším poskytovatelem plnohodnotných hypoték v ČR. mBank se svou sazbou začínající od 1,64% se zavazuje k 5 leté faxci, a je poskytována všem, a na všechny hypoteční účely do 80% LTV.

Ostatní banky beze změny
V ostatních bankách docházelo spíše k úpravám metodiky, a aktualizaci procesů.

Např. italská Unicreditbank, se navrátila k původním limitům omezeným přes jaro kvůli očekávané krizi. Poskytování max. Výše Hú se vrátilo z 60% zpět na 80% LTV.

Porovnání hypoték

Hypoteční banka
Jednička na trhu oznámila pouze prodloužení stávající kampaně jednotných sazeb od 2,19% pro 3 -7 leté fixace do odvolání.

Komerční banka ani Česká spořitelna nepředstavila v červenci žádné změny produktů ani úpravy sazeb.

Je vysoce pravděpodobné, že banky vyčkávají s dalšími změnami na případnou druhou vlnu koronaviru a ukončnení státní podpory programů zaměstnanosti a podnikatelů Kurzarbeit a COVID-19.

Tabulka standardních hypotečních sazeb

sazby-srpen-2020

Objem hypoték v pololetí vrostl
Navzdory přání většiny klientů po dalším snížení sazeb, banky pracují s „tvrdými daty“, ze kterých vyplývá, že v prvním pololetí byly sjednány hypotéky za téměř 1010 mld. Kč, což předčilo všechna pesimistická koronavirová očekávání. V počtu sjednaných kusů hypoték je však situace již jiná a letošní rok bylo sjednáno hypoték méně. Lze si tedy logicky odvodit, že vysoké ceny nemovitostí, ovlivňující výši průměrné hypotéky pomáhají bankám plnit obchodní plány.

Nárust počtu realitních makléřů
K méně viditelným změnám dochází spíše na pomyslném „podhoubí trhu zprostředkovatelů“, kdy dochází k růstu počtu realitních makléřů, kteří vstupují do oboru v důsledku ztráty klasického zaměstnání. Právě v dobách vyšší nezaměstnanosti vzniká větší prostor pro nábor nových členů. Tento jev, je patrný především u realitního trhu, kde jsou podmínky vstupu do odvětví nejjednodušší. Již nyní zaznamenáváme nové makléře, kteří se rekvalifikovali z odvětví jakými jsou cestovní trh a gastronomie.

Česká národní banka
ČNB také neohlásila, žádné změny a vyčkává na případnou stabilizaci či zhoršení krize. Byť jsme se dočkaly rekordního pádu české ekonomiky o 10%, referenční úrokové sazby zůstávají beze změny 0,25%. Guvernér Jiří Rusnok vyvrátil spekulace, spočívající v zavedení nulových úrokových sazeb, alespoň v brzké době tento bezprecedentní krok označil za nereálný. Navíc dle některých ekonomů byl propad domácího produktu očekáván ještě vyšší kolem 14%.

uroky cerven

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.