Redaction Czech loan | 01.10.2021

Úrokové sazby hypoték říjen 2021

Dočkáme se nových opatření, na ochlazení přepáleného realitního trhu? Ve dnech 8. a 9. října se konají nejdůležitější volby v zemi, ve kterých opanovalo také téma zhoršující se krize bydlení. Česká národní banka pak naplno vyhlásila otevřený boj rostoucí inflaci, jehož důsledkem je skokové navýšení 2T REPO sazby o 0,75% na 1,50%. Tak vysoký růst banka učinila naposledy v roce 1997. Podle centrálních bankéřů navíc lze očekávat zvýšení sazeb i na dalších dvou zasedání rady, tj. do konce roku ještě 2x, pravděpodobně již jen o 0,5 – 0,75%.

Úrokové sazby hypoték v říjnu 2021

Říjen můžeme charakterizovat jako měsíc boje s inflací. Inflace celého spotřebního koše, dosáhla v srpnu 4,1%, očekává se však růst inflace až k 8-9%.
Je-li motivem ČNB snaha ovlivnit také dynamicky rostoucí ceny nemovitosti, můžeme očekávat, vliv zvýšené 2T REPO přibližně za rok. V inflačním spotřebním koši se totiž ceny nemovitostí vůbec nesledují. Dle metodiky Českého statistického úřadu jsou nemovitosti brány jako dlouhodobé investice, a do spotřebního koše je zařazen pouze nájem.

hypoteka_zari_2021

Vzhledem k neočekávanému skokovému navýšení ceny zdrojů na kapitálových trzích, lze očekávat brzský růst i ceny hypotečních úvěrů nad 3% u většiny bank. Aktuálně nejdražší hypotéky poskytují banky s nízkým objemem vlastních zdrojů. Dobrým příkladem jsou mBank, Airbank či Equabank, které si musí půjčovat na mezibankovním trhu více než velké banky se stabilní základnou účtů, umožňující bance lepší řízení likvidity aktiv a cash-flow.

Další růst sazeb hypoték

Dle předběžných informací budou první banky zdražovat již koncem příštího týdne. U České spořitelny se očekává růst 0,4 až 0,5%, další pak budou během dalších dní brzy následovat.

Tabulka minimálních sazeb říjen 2021:
sazby hypotek rijen
aktualizace 1. říjen 2021

Refinancování
Většina bank zpravidla nabízí úrokové sazby pro refinancování dříve poskytnutých úvěrů s nižšími sazbami o 0,1 – 0,2 o proti novým hypotékám. Možnost ověření splátkové historie klienta v bankovních registrech, tak v případě bezproblémového splácení umožňuje bankám snížit rizikovou přirážku. Aktuálně je možné získat sazbu ještě za 2,14% p.a. – během října však očekáváme zvýšení i této minimální hranice.

„Refinancování hypotečních úvěrů ustupuje, v září se již projevily vyšší sazby, podíl refinancovaných úvěrů na celkovém oběmu poskytnutých hypoték se vrací na standardní hodnoty, které se dlouhodobě pohybují okolo 15 – 20%.

Průměrná hypotéka září 2021:  3 350 000 odpovídá splátce 12 925 Kč, při sazbě 2,32% p.a. a splatnosti 30 let

Hypoteční index září 2021

Skladba indexu: index je tvořen aritmetickým průměrem sazeb hypotečních úvěrů poskytnutých s 3, 5 a 7 letou fixací, podíl úvěrů sjednaných bez doplňkových bankovních produktů (životní pojištění, poj. schopnosti splácet, kreditní karta, investice) představuje 80-85%, podíl zvýhodněných úvěrů na refinancování dosáhl 35%, index nezahrnuje produkty stavebních spořitelen. Výše sazby v indexu nezobrazuje aktuální situaci na hypotečním trhu, avšak stav přibližně před 2 měsíci.

(zdroj: statistika ČNB, ČSA a komerční banky)

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.