Redaction Czech loan | 15.11.2020

Úrokové sazby hypoték říjen 2020

Již na konci září se úrokové sazby dostaly hluboce pod 2%. Banky pokračovaly navzdory „letní úvěrové rally“, v nastavené cenové politice. Jen za červenec bylo sjednáno v absolutním objemu rekordních 60 miliard korun, tj. celkem 22 356 smluv.

Stěžejní otázkou zůstává jakým způsobem se projeví konec státem nařízeného memoranda na odklad splátek. Tzn. 1.11.2020 začalo období, kdy klienti s přerušenými úvěry začnou opět znovu řádně splácet. Banky již předem prohlásily, že budou k případným defaultům svých klientů přistupovat individuálně.

Úrokové sazby říjen 2020

Trojice velkých bank
Hypoteční banka, Česká spořitelna ani Komerční banka, které dlouhodobě zaujímají společně tržní podíl hypoték  přes 70%, sazby ve svých oficiálně publikovaných úrokových listech nesnížily. Tyto banky pokračují s dlouhodobě nastavenou strategií individuálního snížení sazeb, přičemž nejnižší zaznamenaná sazba u této skupiny dosáhla 1,89% při sjednání životního pojištění.

Střed hypotečního pole
Moneta bank po převzetí Wüstenrot hypoteční banky,  tvrdě usiluje o zvýšení svého tržního podílu formou low-margin refinancování. V rámci refinancování poskytuje hypotéky s minimální sazbou od 1,49% při sjednání životního pojištění.
UniCredit Bank se dlouhodobě zaměřuje na politiku „jednotné fixace“, tedy pro fixace od 5  do 10 let. Ke změně minima 1,59% však nedošlo.
Raiffeisenbank zrušila publikovaný úrokový lístek pro hypotéky a přistupuje k individuálnímu poskytování sazeb.

srovnat hypoteku

Low-cost
Nízkonákladová mBank, která nabízí standardně ve svém oficiálním úrokovém listu sazby od 1,69% zaznamenala rekordní zájem a naplnila kapacitu své distribuční sítě. Z tohoto důvodu není do konce roku zájem k dalšímu snižování sazeb.
Fio bank nejmenší česká banka, která poskytuje hypoteční úvěry od 1,58% dosáhla rovněž k naplnění ročního obchodního plánu a kapacity své distribuční sítě.

Tabulka standardních sazeb na listopad 2020
listopad
zdroj: statistika ČNB, vlastní analýza, aktualizace 1. 11. 2020

Refinancování
V samostatné kategorii refinancování, kde je cenová politika bank nastavena na dosažení nižší marže u již prověřených klientů, lze v listopadu 2020 získat úrokové sazby od 1,49% pro 7 letou fixaci.

hypoteka 1.49

Česká národní banka
ČNB ke změně monetární politiky ani k úpravě klíčové REPO sazby nepřistoupila. Guvernér Jiří Rusnok dlouhodobě vyvrací spekulace, spočívající v zavedení záporných sazeb, navíc v současné době „rozjíždějícího inflačního vlaku“ (aktuálně 2,9%) za krok nebezpečný. Přijetí vládního návrhu na zrušení superhrubé mzdy u zaměstnanců povede spíše k dalším inflačním tlakům, přičemž jedním z nástrojů na regulaci inflace jsou právě referenční sazby. Pro ČNB se jedná tedy o další argument, proč ponechat REPO sazbu nyní beze změny.

 

hypoteční index

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.