Redaction Czech loan | 01.05.2021

Úrokové sazby hypoték květen 2021

Dočkáme ochlazení hypoteční horečky?  Dříve než se podíváme na úrokové sazby hypoték v květnu 2021, pojďme si shrnout klíčové události minulých dnů

Dubnové události na hypotečním trhu 

Během měsíce dubna vypukla naplno hypoteční horečka, která započala již během března, kdy banky poskytli 14,4 tisíc kusů hypoték v rekordním objemu 44,7 miliard Kč. Během dubna byly banky navzdory růstu sazeb doslova zahlceny novými žádostmi a ceny nemovitostí pokračovaly v růstu. Epidemie začala znatelně slábnout, na což vláda reagovala představením plánu na rozvolnění epidemických opatření. Očekávání lidí na vrácení do běžného plnohodnotného života se pozitivně projevuje na optimistickém chování lidí, kteří se snaží využít příležitosti, a stále ještě dostupných hypoték.
refinancovani kveten

Úrokové sazby hypoték v květnu 2021

V květnu očekáváme další postupný mírný růst úrokových sazeb u většiny bank. Podle České bankovní asociace plánuje v nejbližší době novou hypotéku až 13% lidí. Lidé zbaveni nejistoty z epidemie, nyní více vnímají zhoršenou dostupnost bydlení. Dle průzkumu většina lidí očekává další růst úroků a zpřísnění hypoték, v důsledku zásahu ČNB posílené novými pravomocemi.

Na realitním trhu navíc existuje stále významná skupina investorů občanů, kteří posíleni zrušením superhrubé mzdy a „nahromaděnými koronavirovými úsporami“, hledají další nemovitosti za účelem pronájmu. Investice do rezidenčních nemovitostí považuje za atraktivní více než 25% obyvatel ČR, přičemž přibližně polovina obyvatel považuje nákup nemovitosti jako bezpečnou stabilní investici. Dlouhodobě pozorujeme rovněž rostoucí zájem o „chalupaření“, kdy lidé utíkají z velkých měst na venkov, a investují do pořízení, rekonstrukce a rozšiřování svých rekreačních objektů.

Květen můžeme charakterizovat jako měsíc konce individuálních slev, kdy stále častěji dochází k poskytnutí úvěrů za standardních publikovaných sazeb i u velkých bank, které zpravidla uvádějí sazby vyšší, nicméně v minulosti často nabídly dodatečnou individuální slevu.

Tabulka minimálních sazeb květen 2021:
hypoteky kveten 2021
zdroj: statistika ČNB, vlastní analýza, aktualizace 1. květen 2021

Hypoteční banka, mBank a Sberbank navíc oznamují již s předstihem další zvýšení úrokových sazeb od 3. května 2021 ve výši +0,2 bodů.

Refinancování
Většina bank zpravidla nabízí úrokové sazby pro refinancování dříve poskytnutých úvěrů s nižšími sazbami o 0,1 – 0,2 o proti novým hypotékám. Možnost ověření splátkové historie klienta v bankovních registrech, tak v případě bezproblémového splácení umožňuje bankám snížit rizikovou přirážku. Aktuálně je možné získat sazbu ještě za 1,59% p.a. –  v průběhu května však očekáváme zvýšení i této minimální hranice.

uroky hypotek 2021

„Refinancování hypotečních úvěrů hraje stále důležitější roli, v dubnu dosáhlo refinancování nového rekordu, měsíční objem refinancovaných úvěrů byl v 5× vyšší“

refinancovani duben

Průměrná hypotéka květen 2021:  3 155 800 odpovídá splátce 11 728 Kč, při sazbě 2,04% p.a. a splatnosti 30 let

Hypoteční index duben 2021

hypoindex kveten 2021

Skladba indexu: index je tvořen aritmetickým průměrem sazeb hypotečních úvěrů poskytnutých s 3, 5 a 7 letou fixací, podíl úvěrů sjednaných bez doplňkových bankovních produktů (životní pojištění, poj. schopnosti splácet, kreditní karta, investice) představuje 80-85%, podíl zvýhodněných úvěrů na refinancování dosáhl 35%, index nezahrnuje produkty stavebních spořitelen. Výše sazby v indexu nezobrazuje aktuální situaci na hypotečním trhu, avšak stav přibližně před 2 měsíci.

(zdroj: statistika ČNB, ČSA a komerční banky)

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.