Úrokové sazby hypoték květen 2020
Dočkáme se znovu retro sazeb u hypoték? Dříve než se podíváme na úrokové sazby hypoték v květnu 2020, pojďme si shrnout klíčové události.
Dubnové události na hypotečním trhu
Vláda ČR začala koncem dubna rozvolňovat epidemická opatření, hospodářský chod země se začíná pomalu obnovovat a politici začínají mluvit o postupném vrácení běžného života do normálních kolejí v letních měsících.
Avšak hypoteční a realitní trh zažívají krizi, která v novodobé historii ČR nemá obdoby, zde dochází k útlumu teprve se zpožděním. Prodej nových nemovitostí se téměř zastavil. Lidé jednak čekají, jak dopadne projednávané zrušení daně z nabytí nemovitosti (nyní 4%). Dále pak značná část zájemců odkládá pořízení nemovitosti na stabilnější období, až nebudou ohroženi výpadkem příjmů. Dalším silným faktorem pro odklad hypotečního úvěru je také očekávání nižších úrokových sazeb ze strany ČNB, a jednotlivých hypotečních bank.
Po dubnovém snížení sazeb ČNB z 2,25% na současných 1,00%, klesly výrazně také sazby hypotečních úvěrů, avšak reálné snížení sazeb nebylo tak masivní jako v případě ČNB, tedy rozhodně ne o 1,25%.
Z tohoto pohledu mají banky ještě prostor sazby dále snižovat. První se ke zlevňování odhodlaly především malé banky, s nízkým tržním podílem. Velké banky, jakými jsou zejména Hypoteční banka, Česká spořitelna či Komerční banka zatím vyčkávají a starají se o stávající klientelu, ve smyslu minimalizace negativních dopadů spojených s žádostmi současných majitelů hypoték o odklad splátek. Některé banky dokonce předem oznámily, že nebudou na cenotvorbu stanovenou ČNB reagovat, neboť je pro ně důležitější poptávka.
Úrokové sazby hypoték v květnu 2020
V květnu můžeme očekávat snahu velkých bank „dorovnat se s konkurencí“, avšak domnívám se, že ani v květnu se výrazného plošného snížení sazeb u všech fixací nedočkáme. Důvodem může být snaha bank vyhnout se chybě a nabrat větší množství „rizikových úvěrů“, neboť hospodářská situace v zahraničí je značně nejasná a dopad na českou ekonomiku a pracovní trh v tuto chvíli nelze jednoduše odhadnout.
Tabulka minimálních sazeb květen 2020:
zdroj: statistika ČNB, vlastní analýza, aktualizace 1. květen 2020
Banky, které nyní nabízí nejnižší úrokové sazby tedy Unicredit bank (od 1,79%), Oberbank (od 1,80%) a mBank (od 1,94%) nedosahují společně ani čtvrtinu tržního podílu, a nevytváří zatím dostatečně silný tlak na větší banky.
Banky utahují své penězovody
Současně zaznamenáváme také změnu chování bank, s tím, že banky více preferují stávající klienty s prověřenou historií, svým dlouhodobým klientům pak dokážou nabídnout např. vyšší limit hypotečního úvěru, případně umožní financovat úvěr s vyšším LTV.
Banky se momentálně více soustředí na úpravu scoringových modelů a interních postupů, tak aby mohly přistupovat ke schvalování úvěrů více individuálně. Výsledkem jsou např. nová doporučení neposkytovat hypotéky žadatelům, pracujících v odvětví nejvíce zasažených krizí.
Rizikové profesní obory:
- Cestovní ruch, hotely, ubytování
- Gastronomie a pohostinství
- Kulturní a zábavní činnosti
- Letecká osobní doprava
Případným signálem ke spuštění „výprodeje“, tak bude až krok některé z trojice předních velkých bank, dění na trhu podrobně sledujeme o výsledku Vás zde průběžně budeme informovat.