Redaction Czech loan | 01.04.2021

Úrokové sazby hypoték na duben 2021

Po zimě, která byla ve znamení nečekané hypoteční rally, jakou český trh během zimního období dosud nezažil, přistoupily banky ke zvýšení úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Poskytnutých hypoték oproti roku 2020 bylo v zimě o neskutečných 41,5% více. Přestože referenční úroková sazba ČNB 2T repo zůstává na 0,25%, bankám se zvýšily finanční zdroje na kapitálových trzích, což se projevilo zejména zdražením u dlouhodobějších fixací 7 a 10 let. Po delší době se tak trend poklesu sazeb zastavil a v březnu došlo k růstu u 5 leté fixace o 0,2 bodů,  pro potvrzení nového trendu je však třeba vyčkat minimálně ještě jeden další měsíc.

Úrokové sazby na duben 2021

Během dubna lze předpokládat stabilizaci situace, neboť s ohledem na nastupující jarní hypoteční sezónu, začíná bankám nejdůležitější období kdy se snaží naplnit své obchodní plány. Banky budou s ohledem na konkurenci s dalším zvýšením sazeb obezřetelnější. Lidé a firmy využili daňového bonusu, tj. fakty zrušení daně z nabytí nemovitosti 4% a historicky nízké úrokové sazby, vytovořily v době nejistoty zajímavou obchodní příležitost ve formě koupě investičních bytů. Tato příležitost se však díky rostoucím sazbám částečně omezila. Ten kdo tedy měl zájem o koupi další nemovitosti, tak již zpravidla během zimy učinil.

Začátek roku byl rovněž výrazně ovlivněn refinancováním, podíl refinancovaných úvěrů představoval 35% vůči nové produkci (standardně se podíl refinancovaných úvěrů pohybuje okolo 15%). Navíc v důsledku vyčerpané státní pomoci ve formě kompenzací firem během opakovaných lockdownů, nelze očekávat tak vysokou aktivitu na realitním trhu.

Všechny tyto faktory naznačují budoucí pokles objemu poskytnutých hypoték, a tudíž jen mírné změny bank v nastavené cenové politice.

Tabulka standardních sazeb duben 2021
urokove sazby 2021
zdroj: sazby komerčních bank, aktualizace 7. dubena 2021

srovnat hypoteku

Hypotéka roku 2020
Profesní ocenění hypotéka roku za r. 2020 získává Hypoteční banka (ČSOB), uznání od profesionálů se bance dostalo za digitalizaci služeb a rychlost. Hypoteční banka se od dubna mění v „koncernovou“ ČSOB, do jejíž finančí skupiny dlouhodobě patří, a jejíž hypotéky ČSOB již sjednává.

Refinancování
Většina bank zpravidla nabízí úrokové sazby pro refinancování dříve poskytnutých úvěrů s nižšími sazbami o 0,1 – 0,2 o proti novým hypotékám. Možnost ověření splátkové historie klienta v bankovních registrech, tak v případě bezproblémového splácení umožňuje bankám snížit rizikovou přirážku. Aktuálně je možné získat sazbu ještě za 1,59% p.a.

uroky hypotek 2021

Průměrná hypotéka za 3.2021:  3006901 odpovídá splátce 11 084 Kč, při sazbě 1,98% p.a. a splatnosti 30 let

Aktuální hypo-index

Index brezen 2021

Skladba indexu: březnový index je tvořen aritmetickým průměrem sazeb hypotečních úvěrů poskytnutých s 3, 5 a 7 letou fixací, podíl úvěrů sjednaných bez doplňkových bankovních produktů (životní pojištění, poj. schopnosti splácet, kreditní karta, investice) představuje 80-85%, podíl zvýhodněných úvěrů na refinancování dosáhl 35%, index nezahrnuje produkty stavebních spořitelen.

(zdroj: statistika ČNB, ČSA a komerční banky)

 

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.