Redaction Czech loan | 20.12.2018

Regulace zprostředkovatelů úvěrů

Počínaje 1. 12. 2016 začala platit nová pravidla regulace zprostředkovatelů úvěrů, koncem listopadu 2018 skončilo dvouleté přechodné období pro stávající zprostředkovatele. Nový i stávající zprostředkovatelé tak již musí splňovat podmínky zákona o spotřebitelském úvěru.

Zprostředkovatelé musí být zaregistrováni v rejstříku poskytovatelů spotřebitelských úvěrů u České národní banky (ČNB). Registrace zprostředkovatelů je podmíněna důvěryhodností, všeobecnými znalostmi a odbornou způsobilostí. Samostatní zprostředkovatelé a nebankovní poskytovatelé úvěrů musí mít také sjednáno profesní pojištění odpovědnosti za škodu.

Všeobecné znalosti a dovednosti prokazují zprostředkovatelé maturitní zkouškou, případně nepřetržitou praxí v délce minimálně tří let. Na prokázání odborné způsobilosti, byly zprostředkovatelé povinni splnit certifikační zkoušku u osob akreditovaných ČNB.

Přechodné období skončilo, a ti kteří odbornou zkoušku nesložili, tak již nemohou spotřebitelské úvěry zprostředkovávat. Nově již nestačí založit si živnostenský list a uhradit správní poplatek 1.000 Kč. Odborná zkouška tak vedla ke snížení počtu finančních poradců zabývající se poskytováním hypoték i spotřebitelských úvěrů až o dvě třetiny. Novela zákona o úvěru pro spotřebitele, která si dala v roce 2016 za cíl omezit a trh s půjčkami a z redukovat počty poskytovatelů tak může slavit úspěch. Podle statistik ČNB působilo před regulací na trhu až 60 tisíc poskytovatelů a zprostředkovatelů úvěru.

Poskytovatelé a zprostředkovatelé spotřebitelského úvěru:

Zprostředkovatelé spotřebitelského úvěru v přechodném období                    2
Nebankovní poskytovatelé spotřebitelského úvěru                  87
Samostatní zprostředkovatelé spotřebitelského úvěru                321
Vázaní zástupci dle zákona o spotřebitelském úvěru           16 975
Zprostředkovatelé vázaného spotřebitelského úvěru             1 021
Zdroj: Česká národní banka, ke dni 3. 12. 2018

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.