Redaction Czech loan | 02.07.2019

Realitní zákon 2020

Nový zákon o realitních makléřích, který by měl platit od 1.1.2020 se snaží o kultivaci českého realitního trhu. Přinášíme Vám přehled navrhovaných změn a dále pak aktuální stav novely zákona v legislativním procesu.

  1. Povinné profesní pojištění realitních makléřů s limitem pojistného plnění min. 1,75 milionu korun na jednu pojistnou událost a 3,5 milionu korun pro případ způsobení více škod v jednom roce.
  2. Vázaná živnost jako podmínka provozování makléřské činnosti. Již nebude stačit založit si OSVČ s volnou živností, kterou může mít ihned každý s čistým trestním rejstříkem a po složení poplatku 1.000 Kč. Podmínkou vázané živnosti je nově odborné vzdělání, které bude ověřeno profesní zkouškou. Makléři se středoškolským vzděláním musí mít 5 let praxi a makléřům s vysokoškolským vzděláním stačí 3 roky praxe, aby se vyhnuli profesní zkoušce.
  3. Písemná smlouva o zprostředkování, mezi makléřem a prodávajícím nemovitosti bude muset být sjednána písemná smlouva, aby se omezily nekalé praktiky jako např.  neoprávněné inzerování zakázek, či přebírání si zakázek mezi jednotlivými realitními subjekty.
  4. Informační povinnost – realitní zprostředkovatel je povinen informovat zájemce o koupi/pronájem nemovitosti o konkrétních závadách a omezeních, dále je pak povinen jednoznačně informovat o výši své provize. Nedodrží-li makléř tuto povinnost do 14 dní může zájemce od smlouvy odstoupit.
  5. Pokuty za přestupky – podle výše závažnosti pochybení se zavádí pokuty, pro méně vážné  přestupky do 100.000 Kč, v případě nesjednání profesního pojištění do 1.000.000 Kč

Přijetí tohoto zákona zcela jistě povede k omezení počtu drobných realitních subjektů, profesní pojištění, které stojí ročně přibližně 10.000 Kč, zavádí nové bariéry vstupu na trh.

Stav zákona v parlamentu: 2. čtení – obecná rozprava, zařazeno na pozvánce na jednání od 27. 6. 2019

Schválení zákona sledujeme a o změnách Vás budeme průběžně informovat.

Tip: vyřizujete hypotéku? Získejte první splátku zdarma

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.