Redaction Czech loan | 16.11.2019

Online kalkulátor hypotéky vs. manuální výpočet poradcem

V dnešní přetechnizované době, kdy se obchodní aktivity jednotlivých společností čím dál více přesouvají na internet, Facebook či Youtube, a společnosti využívají čím dále více moderních technických nástrojů a nejrůznějších aplikací, se můžeme setkat s celou řadou internetových „on-line“ kalkulátorů na výpočet a srovnání celé řady produktů a služeb, jako jsou např. hotely, cestovní pojištění, povinné ručení, energie, telefonní volání a hypoteční úvěry samozřejmě nevyjímaje.

Pojďme se zaměřit, jaké jsou rozdíly mezi on-line kalkulátorem hypoték a „starým“ přístupem hypotečních poradců, kteří počítají své nabídky ručně.

Bezesporu velkou výhodou on-line kalkulaček je jejich rychlost a zpravidla kompletní srovnání nabídek všech bank do pár minut od vyplnění vstupního formuláře. To je samozřejmě bez diskuze hlavní výhoda, kterou většina zákazníků dnes očekává. Naopak i dobrému poradci vypracování kompletního přehledu kalkulací trvá několik hodin.

Bohužel rychlost on-line kalkulátorů je často vykoupena jejich kvalitou, jelikož nejsou napojeny na bankovní software a nemají přístup, k živé databázi úrokových sazeb a akčních promo kampaní jednotlivých bank. Naopak dobrý hypoteční poradce, pravidelně sleduje hypoteční trh a zná probíhající kampaně a poslední novinky. Profesionální poradce navíc také počítá nabídky přímo v oficiálním software banky a následně si ověřuje aktuálnost své kalkulace s bankou, a prověřuje možnost výjimky poskytnutí zvýhodněných podmínek.

Zda-li je to výhoda hypoteční poradců či nikoliv, pak záleží zejména na tom, jak je který on-line kalkulátor důkladně propracován, a hlavně aktualizován nejnovějšími daty. A také skutečnost, zda-li používá stejnou metodu výpočtu anuitní splátky jako banka. Ne všechny banky v ČR používají nejrozšířenější tzv. „německou metodu úročení„.

Další odlišností je také zkušenost poradců, kteří dokáží odlišit jednotlivé případy a poskytnou adekvátní přístup, jako například u developerských projektů, které bývají financujícími bankami dále zvýhodněny. Žádný z kalkulátorů nemá plnou databázi aktuálních developerských projektů v ČR. Zkušenosti a individuální přístup jsou pak naopak velkou výhodou poradců oproti software on-line kalkulátorů.

Předností kvalitních poradců je pak dále schopnost již na počátku odlišit reálnost investičního záměru a ověřit poskytnutí hypotéky před učiněním závažnějších kroků, jako je např. zaplacení rezervační zálohy realitní kanceláři.

Naopak kalkulátory bohužel jen technicky spočítají výslednou anuitní splátku na základě zadaných parametrů, bez možnosti zpětné vazby. Je zapotřebí však říci, že za kalkulátorem pak zpravidla stojí finančně poradenská společnost, jejíž pracovník kalkulátorem spočítané nabídky se zájemcem zkonzultuje a případně upraví.

 

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.