Redaction Czech loan | 28.07.2019

Nový realitní zákon – průběh schvalování

O novém realitním zákoně se mluví již dlouho, v současné podobě je již zákon zcela nevyhovující a realitní trh si žádá kultivaci. Podle Českého statistického úřadu ke konci roku 2018 působilo na trhu 14.602 realitních subjektů, což je největší koncentrace realitních kanceláří na osobu v Evropě. Jen pro srovnání v sousedním Německu je to až 10x méně.

V současném návrhu zákona chybí úprava složených klientských peněz, které realitní kancelář stále může přijímat na úhradu kupní ceny. Někteří poslanci proto chtějí v září předložit pozměňovací zákon, tak aby bylo realitním kancelářím výslovně zakázáno přijímat peníze na úhradu kupní ceny. Peníze klientů, byt tak mohli být uloženy jen v advokátní, notářské a nebo bankovní úschově.

V září 2019 bude ústavně právní výbor Poslanecké sněmovny projednávat návrh realitního zákona, a poté by měl zákon pokračovat ve schvalovacím procesu. Účinnost nového realitního zákona je plánována k 1.1.2020, s půlroční přechodnou dobou pro realitní makléře na splnění podmínek. O podmínkách jsme psali jsme zde.

 

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.