Redaction Czech loan | 02.08.2019

Hypotéky pro cizince

Jste cizinec a potřebujete si vzít hypotéku na nemovitosti v České republice? ano je to možné.

Nejdůležitější roli pro Vás hraje typ a délka pobytu v ČR a dále pak zdroj a stabilita příjmu. Zcela nezbytné je mít v České republice přechodný ideálně však trvalý pobyt nejméně 3 roky.

Příjem je pak samostatné kritérium, kromě jeho výše je důraz kladen na stabilitu a zdroj příjmu. Optimální je mít příjem se zaměstnání v ČR s pracovní smlouvou na dobu neurčitou, plynoucí déle než 1 rok. Uznání příjmu z podnikání je pak bohužel mnohem komplikovanější a přístup banky o poznání tvrdší.

Důležité je mít také naspořeno minimálně 20% vlastních zdrojů. Banky také vyžadují „dozajištění“ notářským zápisem o uznání dluhu se svolením k vykonavatelnosti, k rychlejšímu vymáhání případné pohledávky.

Ostatní pravidla jsou podobná nebo stejná jako pro české žadatele. U jednotlivých bank se pak podmínky mohou mírně lišit, např. maximální dobou splatnosti na 20 let či požadavkem na vlastní úspory ve výši min. 30%.

Odlišná pravidla banky uplatňují pro občany EU a mimo EU

  1. Občané EU – hypotéky pro EU více v angličtině zde
  2. Hypotéky pro Rusy, Bělorusy a Ukrajince více v ruštině zde
  3. Občané mimo EU – více v angličtině zde

Mírnější pravidla pak platí, jste-li v manželství s českým občanem, případně můžete své šance zvýšit ručitelem. Téměř identický přístup bank je pak k občanům Slovenské republiky. Vždyť právě Slováci tvoří nejpočetnější zahraniční klientelu v ČR, byť zcela nejpočetnější komunitou jsou občané Ukrajiny, následně Slovenska, a dále pak občané Vietnamu, Ruska a Německa.

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.