Hypotéka pro OSVČ
Živnostníci, žádající banku o hypotéku se častěji střetávají s tvrdou realitou odmítnutí. Býti živnostníkem nebo zaměstnanecem není pro banku z hlediska posuzování stabiltiy a výše příjmů to stejné.
Narozdíl od zaměstnance, kterému zpravidla každý měsíc přijde pravidelná mzda, se živnostník musí sám o zajištění svých tržeb postarat. Snahou státu je živnostenské podnikání podporovat nižšími daněni a odvody sociálního a zdravotního pojištění. Čisté příjmy jsou zpravidla u živnostníka, díky nižšímu celkovém zdanění vyšší než u zaměstnanců, avšak banka to nedocení.
Podstatným rozdílem je také délka posuzování příjmu. Zatímco u zaměstnanců stačí u pracovní smlouvy na dobu určitou a uplynutí 3 měsiční zkušební lhůty, u OSVČ banka vyžaduje min. 1 komplení daňové přiznání.
Hypotéka na základě daňového základu
Tato metoda se používá, ať uplatňujete výdajový paušál nebo daňovou evidenci
Pro tuto variantu je charakteristické pravidlo „Potřebujeme získat hypotéku, budeme muset zaplatit vyšší daně“
+ můžete dosáhnout na vyšší hypotéku než u obratové hypoték
– pro spočítání čistého příjmu je nutné odečíst daň z příjmu zdravotní a sociální pojištění
– daňové optimalizace a vyšší výdajové paušály zhoršují použitelný příjem
Hypotéka na základě příjmů z obratu
Obratová hypotéka je vhodná pro podnikatele s vysokými příjmy uplatnující reálné vysoké náklady, a tím pádem vykazují nízký daňový základ. Klasickým příkladem je maloobchod s nízkými maržemi.
Bonita je posuzována na základě ročních tržeb, banka si vypočítá roční příjem určitým procentem z obratu (obvykle 20-30%). Logickou podmínkou je, že poslední daňové přiznání nesmí být ve ztrátě.
+ banka toleruje daňovou optimalizaci a použití výdajového paušálu
+ můžete dosáhnout na vyšší hypotéku i s přes nízký daňový základ
– poskytují jen některé banky
– nižší povolené LTV, max. do 70%
– vyšší úroková sazba