Redaction Czech loan | 04.08.2022

Hypoteční trh srpen 2022

V srpnu je to již celý rok, od zahájení restriktivní monetární politiky ČNB. Za tu dobu ČNB zvýšila klíčovou 2T repo sazbu o 6,75 bodů, tj. na současných 7,00 %. I přes výrazné zatažení měnové brzdy inflace narostla na rekordních 17,5 %. Poslední oficiální hodnota je za červenec 2022, a dle předpokladů inflace na podzim dosáhne až k 20%.

Na zasedání měnového výboru ČNB dne 4.8.2022, byla klíčová 2T repo sazba ponechána na 7,00 %. ČNB tak v obměněné sestavě pod vedením nového guvernéra Aleše Michla dle všeobecného očekávání preferuje stabilizaci sazeb. Pro ponechání základní sazby na současné úrovni hlasovalo pět členů bankovní rady, dva byli pro zvýšení o jeden procentní bod. Strategií centrální banky je prozatím bránit českou korunu vůči oslabování prostřednictvím devizových intervencí, nelze však vyloučit zvýšení sazeb na dalším zasedání rady v září.

V červenci hypoteční trh vykázal meziroční propad o více než 70%. Oproti červnu byly objem i počet poskytnutých hypoték nižší přibližně o 3%. Hypoteční trh se tak vrací na hodnoty běžné před 5-6 lety.

Hypoteční sazby srpen 2022

Růst koncových úrokových sazeb hypoték nadále zpomaluje, jednotlivé banky synchronizují nabídku s konkurencí. Vzhledem k oznámené stabilizaci referenčních sazeb ČNB pro srpen, se vytváří prostor pro snížení marží bank. Znovu dochází k postupnému obnovování individuálních slev, byť standardní publikované sazby se nezměnily. Oproti červenci lze individuálně ve vybraných bankách získat mimořádné slevy ve výši 0,2 %. 

Dle vyjádření guvernéra ČNB Aleše Michla, by se inflace ke cílovaným 2 % měla vrátit do roka a půl, z čehož lze odhadovat, snižování zakladní sazby na jaře příštího roku.

Oznámené slevy

ČSOB (Hypoteční banka) zvýhodnila svou letní akční kampaň, sleva byla navýšena z 0,2 % na 0,3 % přičemž miniální výše hypotéky se snižuje z 3 mil. na 2 mil. Kč.

UniCredit Bank spouští akční kampaň od 10.8. sleva 0,3% pro 5 letou fixaci při sjednání životního pojištění a pojištění nemovitosti.

Komerční banka zavádí slevy od 15.8. pro developerské projekty, 0,4 – 0,5 % pro LTV max do 90%

MONETA Money bank zlevnila on-line hypotéky o 0,2 pro všechny fixace.

srovnat hypoteku

Standardní sazby srpen 2022
Standardní sazby HU srpen 2022

Refinancování
Většina bank zpravidla nabízí úrokové sazby pro refinancování dříve poskytnutých úvěrů s nižšími sazbami o proti novým hypotékám. Možnost ověření historie klienta umožňuje bankám snížit obchodní marži.  Aktuálně je možné získat sazby od 5,54% p.a. 

Průměrná hypotéka červenec 2022:  průměrná výše hypotéky v červenci znovu poklesla na 3 005 tis. Kč, avšak průměrná měsíční splátka zdůvodů výšších úroků vzrostla.

Hypoteční index

Hypoindex srpen 2022

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.