Redaction Czech loan | 21.05.2022

Hypoteční trh květen 2022

Pokles hypotečního trhu pokračoval, objem poskytnutých hypoték v dubnu poklesnul o 40% oproti březnu, v mezi ročním srovnání pak dokonce o 60%. Výrazné ochlazení hypotečního trhu bylo způsobeno především zpřísněním limitů ČNB od 1.4.2022, navíc díky včasnému oznámení nových pravidel financování, se trh hypotékami předzásobil. Současně se již plně projevil výrazný růst úrokových sazeb doprovázený vysokou inflací (14,2%).

Hypoteční sazby květen 2022
Nejvyšší zdražení úrokových sazeb nastává u tří leté fixace, která je aktuálně nejpreferovanější volbou. Cena tří letých fixací je již dražší než u dlouhodobějších fixací na 5 a 7 let. Trh očekává, že během letošního roku dosáhnou sazby svého vrcholu, a příští rok by již mohly začít klesat. Tento předpoklad utvrzuje i jmenování nového guvernéra ČNB Aleše Michla, který není zastáncem současného zpřísnění měnové politiky v boji s inflací. Blíže nám v predikování budoucnosti napoví kompletní složení nové sedmi členné bankovní rady.

srovnat hypoteku
Hranice 7% zatím odolává avšak v červnu bude opět hůře, před červnovým měnovým jednáním ČNB převažují očekávají, že centrální banka bude muset sazby dále zvýšit, protože to bude vysoká inflace vyžadovat. Navíc červnové zasedání bude poslední ve starém složení, tedy před obměnou bankovní rady.

MONETA Money bank přistupuje k zásadní změně cenové politiky, když 13.5. sazby všech fixací hypoték navýšila o 1 procentní bod. Banka, která patřila k nejlevnějším na trhu se stává v květnu nejdražší bankou.

Tabulka standardních sazeb květen 2022
Tabulka min. sazeb květen 2022

Průměrná hypotéka duben 2022:  průměrná výše hypotéky v dubnu lehce poklesla na 3 176 080Kč, avšak průměrná měsíční splátka hypotéky vzrostla.

Průměrná splátka květen 2022

Akce květen 2022

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.