Redaction Czech loan | 14.07.2022

Hypoteční trh červenec 2022

Objem poskytnutých hypoték v červnu mírně poklesl, banky a stavební spořitelny poskytnuly 5 053 úvěrů na bydlení v celkové hodnotě 19,5 mld. Kč, nicméně v meziročním srovnání celkový pád překročil 60 %. Před rokem bylo v červnu poskytnuto rekordních 44,5 mld. Kč.

ČNB se pod vedením nového guvernéra Aleše Michla, zatím drží předem oznámeného kurzu. Regulace ekonomiky prostřednictvím zvyšování referenčních sazeb byla prozatím pozastavena. Centrální banka používá v boji s rostoucí inflací zatím jen nástroj devizových intervencí, tj. snaží se ovlivnit dovozní ceny pomocí stabilní koruny vůči EUR a USD.

Komerční banka dostala pokutu 7,5 mil Kč za to, že si u 1116 klientů v případě předčasného splacení hypotéky účtovla i ušlý zisk v podobě předepsaných úroků. K porušení zákona o spotřebitelskému úvěru v KB docházelo od března 2019 do července 2020. Celkové úrokové náklady, které KB promítla do svých tržeb dle ČNB činily 12.9 mil Kč.

Hypoteční sazby červenec 2022

Růst sazeb zpomalil, průměrné navýšení standardních cen činilo 0,2. V Unicredit bank se rozhodli nezdražovat sazby v segmentu „mladí žadatelé do 36 let“ a ČSOB skupina zahrnující Hypoteční banku se rozhodla pro letos první akční slevu 0,2 na hypotéky poskytované během léta. MONETA Money bank zlevnila on-line hypotéky o 0,2 pro všechny fixace.

Skokany měsíce jsou Komerční banka spolu s mBank, keré se shodně rohody zdražit nejpreferovanější 3 letou fixaci o 0,7 procentního bodu. mBank však na rozdíl od Komerční banky, u které se jedná o dorovnání konkurence, zůstává nejdražší bankou poskytující hypotéky.

Zkracování platnosti nabídek

Objevil se však nový trend ve zkracování garance nabízených úrokových sazeb. Banky umožňující dlouhodobější garance na 60 nebo 45 dní zredukovaly maximální platnost nabídek na standardních 30 dnů. MONETA dokonce oznámila, nutnost podpisu již schválené úvěrové smlouvy do 14 dní.

Zkrátila se také maximální povolená doba pro refinancování úvěru ze 2 let na 1 rok před koncem fixace.

srovnat hypoteku

Dle nejnovějších údajů inflace v červnu poskočila z 16% na 17,2%. Navzdory jejímu pokračujícímu růstu se na srpnovém měnověpolitickém zasedání ČNB další růst referenčních sazeb neočekává.

Standardní sazby červenec 2022
Sazby hypotek cervenec 2022

Refinancování
Většina bank zpravidla nabízí úrokové sazby pro refinancování dříve poskytnutých úvěrů s nižšími sazbami o proti novým hypotékám. Možnost ověření historie klienta umožňuje bankám snížit obchodní marži.  Aktuálně je možné získat sazby od 5,69% p.a. 

Průměrná hypotéka červen 2022:  průměrná výše hypotéky v červnu již druhým měsícem po sobě  poklesla na 3 103 tis. Kč, avšak průměrná měsíční splátka hypotéky vzrostla.

Splatka cerven 2022

Hypoteční index

Index hypoték červen 2022

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.