Redaction Czech loan | 22.06.2022

Hypoteční trh červen 2022

Pád hypotečního trhu pokračuje, objem poskytnutých hypoték v květnu sice oproti dubnu mírně vzrostl o 3,4 %, tento sezóní růst je však pro květen běžný. V květnu byly poskytnuty úvěry na bydlení v hodnotě 40,555 mld. Kč, nicméně v meziročním srovnání celkový pokles zůstává kolem 60 %.

Další ochlazení hypotečního trhu reflektuje na výrazné zpřísnění monetární politiky ČNB. Na posledním zasedání bankovní rady 22.6. bylo rozhodnuto o drakonickém růstu referenční 2T repo sazby o 1,25 procentního bodu, tedy změna z 5,75 % na 7,00 % (odpovídá hodnotám z roku 1999).

Hypoteční sazby červen 2022
Hranice 7 % byla již poprvé překročena, tedy zatím jen u 1 a 3 letých fixací. Koncem června však můžeme předpokládat, že nabídky bank budou stále častěji začínat 7 % i u dlouhodobějších fixací.

mBank jako první již dokonce ohlásila překročení 8% hranice, tedy prozatím u 1 a 3 letých fixací. Rozdíly mezi bankami se však prohlubují a mBank se svým přibližně 2% tržním podílem rozhodně neudává hypotékám trend.

srovnat hypoteku

Většina bankéřů očekává, že během letošního roku dosáhnou sazby svého maxima, a predikují zahájení poklesu začátkem příštího roku. Od 1.7.2022 bude ČNB již řídit obměněná bankovní rada v čele s guvernérem Alešem Michlem, od kterého si mnozí ekonomové slibují holubiččí změnu kurzu, tedy postupný konec zpřísňování monetární politiky. Uvidíme, zda-li vývoj ekonomické situace v nejbližších měsících novému guvernéru otočení pomyslného kormidla dovolí.

Tabulka standardních sazeb červen 2022
Tabulka min. sazeb cerven

Průměrná hypotéka květen 2022:  průměrná výše hypotéky v květnu zůstala teměř beze změny tj. 3 166 tis. Kč, avšak průměrná měsíční splátka hypotéky vzrostla.

Prumerna splatka kveten

Refinancování
Většina bank zpravidla nabízí úrokové sazby pro refinancování dříve poskytnutých úvěrů s nižšími sazbami o proti novým hypotékám. Možnost ověření historie klienta umožňuje bankám snížit obchodní marži.  Aktuálně je možné získat sazby od 5,34% p.a. 

Hypoindex květen 2022

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.