Hypoteční trh I. kvartál 2024
Pro tento rok se předpokládá, že se bude nadále zlepšovat situace na hypotečním trhu. Toto zlepšení začalo mírně loni a data za I. kvartál 2024 potvrzují oživení realitní aktivity ve všech parametrech. Na sérii příznivých ekonomických výsledků a stabilizaci cenové hladiny, reaguje Česká národní banka dalším snížením ceny peněz pro hypotéky.
Začátek roku obvykle patří mezi období nižší aktivity. Lednový pokles objemu poskytnutých hypoték na 11 mld. Kč, tedy o 13 % tedy není signálem změny trendu. Na druhou stranu, lednová inflace dosahující 2,3 % vytvořila další prostor pro snížení ceny zdrojů hypoték ze strany ČNB. V březnu již hypoteční úvěry přesáhly 18 mld. Kč, a oživení stále pokračuje. Inflace se stabilizovala na požadovaném cíli 2,0 %, avšak ČNB zatím jen velmi opatrně snižuje referenční sazby (v březnu 2T repo sazba 5,75%, lombard 6,75%).
Hypoteční index
Hypoteční index tvořený úrokovými sazbami z nově poskytnutých hypoték bez refinancování, dosáhl v únoru 2024 na 5,51 % p.a.
Průměrná hypotéka I. kvartál 2024: průměrná výše hypotéky se v prvním čtvrtletní zvýšila o 29.452 Kč, kdy z lednových 3.412.422 Kč narostla na 3.441.874 Kč v březnu. Historicky nejvyšší průměrné hypotéky bylo dosaženo v listopadu 2021 (3,46 mil. Kč), naopak nejnižší úrovně v lednu 2024 (2,83 mil. Kč).
Omezení dlouhodobých fixací
Sazby dlouhodobých fixací stagnují a nebo je některé banky zcela přestávají poskytovat. Například hypotéku s fixací na 10 let lze v současnosti nalézt pouze u MONETy, ČSOB, Raiffeisenbank a ČS, zatímco ostatní banky se rozhodly tento produkt z nabídky vyřadit. Soumrak dlouhodobých fixací je odpovědí na novelu zákona o spotřebitelských úvěrech, která přesně určila, jaké sankce může banka od 1.9.2024 vyžadovat za předčasné splacení ze strany klienta.
Hypoteční sazby jaro 2024
Uvolňující se měnová politika České národní banky vytváří pozitivní očekávání mezi komerčními bankami, developery i koncovými klienty. Na dalším měnovém zasedání se bude 20. března 2024 projednávat další snížení sazeb, přičemž se očekává pokles 2T repo sazby o 0,5 až 0,75%.
Toto očekávání se již začíná projevovat v přípravě a plánovaní nových projektů v oblasti nemovitostí, čímž přináší do hypotečního trhu více stability a důvěry. Tento trend se rovněž projevuje postupným poklesem vyhlašovaných, tedy ceníkových sazeb úvěrů, což snižuje náklady na financování a podporuje dostupnost hypotečních úvěrů pro širší spektrum klientů.
Banky v rámci individuálního vyjednávání, umožňují stále častěji klientům s vysokou bonitou, dosáhnout neveřejných slev. Tradičně jsou dodatečnými slevami podporovány developerské projekty a úvěry s vysokým objemem. Tento trend je pozorovatelný napříč celým finančním sektorem a přináší výhody pro obě strany – banky si udržují konkurenceschopnost a klienti získávají přístup k výhodnějším podmínkám financování svých projektů.
Z únorového hypotečního fóra v Praze vyplývá, že přední úvěráři predikují pokles sazeb u nových úvěrů v druhé polovině roku na úroveň v rozmezí 4,6 až 5,2%.