Redaction Czech loan | 08.03.2022

Hypoteční trh březen 2022

Ve stínu válečného konfliktu ve východní Evropě doprovázeného silnou inflací, aktivita na hypotečním trhu výrazně ochlazuje. Po rekordních výsledcích během podzimu 2021, kdy se lidé snažili zabezpečit hypotéky za výhodné ceny před prudkým zdražením, se situace zcela otáčí. Objem nově sjednaných hypoték v únoru padá až o polovinu.

Česká národní banka, která během zimy vyhlásila otevřený boj s inflací (11,1% za únor 2022), nyní čelí nové výzvě oslabující české měny vůči „importním“ USD a EUR. ČNB dne 4. března zahájila devizovou intervenci proti oslabování koruny. I největší jestřábi v bankovní radě si uvědomili, že česká inflace je způsobená zejména cenovým šokem na evropském trhu energií, pohoných hmot, komodit a narušeném globálním logistickém řetězci. Tyto faktory tlačící na růst tuzemských cen nelze zkrotit pouhým zvyšováním referenčních úrokových sazeb, a tedy zdražováním domácích úvěrů.

Úrokové sazby hypoték březen 2022

Hypoteční sazby se v březnu pohybují v rozpětí od 4,19% do 4,89% při sjednání doplňkového životního pojištění. Bez životního pojištění pak od 4,39% do 4,94%. Banky se postupně připravují na hlavní jarní sezónu, lze tedy brzy očekávat podporu hypoték ve formě nových „akčních slev“.

Během nejbližšího zasedání bankovních rady ČNB růst 2T repo sazby již neočekáváme, alespoň po dobu intervencí na devizovém trhu, předpokládáme ponechání na současných 4,5%. Z výše poskytovaných hypoték můžeme sledovat, že některé banky čerpají z vlatních depozitních rezerv, a proto pro ně aktuální výše repo sazby není rozhodující.

srovnat hypoteku

Refinancování
U refinancování, kde lze tradičně získat nejnižší sazbu se minimální sazba navýšila na 3,74% p.a.

Fake news
V posledních dnech spojených s pádem Sberbank, se šíří internetem fake news zaměřené na tuzemské banky s cílem vyvolat paniku a destabilizaci. Mohli jsme tak zaznamenat např. články o “ investičních ztrátách Raiffeisenbnak“, či o „problematické majetkové struktuře banky REVOLUT“. V důsledku toho např. více lidí začalo hromadit doma hotovost. Dle vyjádření guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka jsou české banky jedny z nejstabilnějších v Evropě, a proto žádné výraznější problémy nehrozí.

Zpřísnění limtů hypoték
Komerční banky již v březnu začaly implementovat přísnější limity hypoték, vyžadované ČNB od 1.4.2022
Hlavní sledovaný parametr Loan-to-Value (LTV) se snižuje z 90% na 80%.

Současně se obnovují příjmová kritéria tj.:
DTI celkový dluh vyjádřený v násobcích čistého ročního příjmu 8,5x
DSTI poměr mezi celkovou výší splátek dluhu a čistým příjmem (měsíčně) 45%

U mladých žadatelů do 36 let budou pravidla mírnější tj.:
– LTV do 90%
– DTI do 9,5
– DSTI do 50%

Hypoteční index:

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.