Redaction Czech loan | 06.02.2020

ČNB nečekaně zvýšila úrokové sazby

Česká národní banka dnes nečekaně oznámila zvýšení úrokových sazeb, peníze tak začátkem roku pravděpodobně podraží. Referenční úroková sazba se zvyšuje o 0,25 procentního bodu na 2,25%. Bankovní rada se rozhodla reagovat na rostoucí inflaci, která aktuálně činní 3,2%. Jednání o zvýšení sazeb nebylo zcela jednoznačné, čtyři bankéři se rozhodli pro navýšení a tři bankéři pro ponechání bez změny.

Bez ohledu na aktuální kroky ČNB komerční banky v uplynulých týdnech již přistoupili ke zvyšování sazeb hypoték. K tomuto zvýšení se banky rozhodli spíše ze strategických důvodů, tak aby měli během hlavní sezóny větší prostor pro akční slevy. Začátek roku nepatří zrovna mezi aktivní období, a je třeba se připravit nástroje na hlavní obchodně výrazně aktivnější část roku.

Rezervace nižší sazby na 30 dní zdarma

Dnešní zvýšení sazeb ČNB tak nemusí znamenat další okamžitý růst úroků u hypoték, neboť zejména velké banky mají dostatek vlastní likvidity a také si opatřují zdroje i jinde než od ČNB. Více nám o  reálném stavu hypotečního trhu napoví až jaro, kdy se začíná hlavní konkurenční boj o klienty.

Aktuálně můžeme sledovat navzdory krokům ČNB snížení úrokových sazeb u Hypoteční banky, která v rámci oslav 25 let působení na trhu, snížila své sazby o 0,25 u všech fixací.

 

Situaci ohledně vývoje úrokových sazeb sledujeme.

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.