Redaction Czech loan | 17.03.2020

ČNB snížila v boji s koronavirem sazby

Česká národní banka ve snaze pomoci zemi zkoušené aktuální pandemickou krizí ve světě, reaguje výraznějším snížením úrokových sazeb o 0,5 procentího bodu. V současné době je již zřejmé, že se česká ekonomika propadne do recese, otázkou je jak vysoký pokles letos bude.

Pokud by aktuální drakonická opatření úspěšně pomohla rychle zvládnout šíření koronaviru SARS-CoV-2 v České republice, přenesení recese z Evropských a globálních světových trhů bohužel zabránit nelze. Burzovní akciové indexy zaznamenaly propad stejného rozsahu jako po pádu investiční banky Lehman Brothers před 10 lety. Velké nadnárodní koncerny přerušují výrobu v Evropských závodech, jmenovitě např. automobilky Volkwagen, FIAT – Chrysler nebo francouzské konzorcium PSA. Kulturní události a světové sportovní světové šampionáty jsou rušeny úplně. Letecká doprava, cestovní ruch a gastronomie jsou paralyzovány totálně, a již v tomoto odvětví dochází k prvnímu propouštění zaměstnanců.

Aktuální referenční úroková 2T repo sazba ČNB tak činní 1,75%, míra inflace za únor byla 3,7%. Pro redukci sazeb hlasovali jednohlasně všichni centrální bankéři, s možností dalšího snížení. Nové sazby ČNB jsou platné od 17.3.2020, k úpravě sazeb hypotečních úvěrů u komerčních bank zatím nedošlo.

Jednotlivé banky aktuálně přehodnocují své strategie a momentálně se více zaměřují na prevenci nesplácení stávajících úvěrů, než plněním obchodních cílů. Prvním protiopatřením proti nastupující krizi je možnost odkladu splátek o 3 měsíce pro klienty zasažené koronavirem. Banky se současně zaměřují více na elektronickou komunikaci s klienty, mimo kamenné pobočky. Snížení sazeb hypoték s největší pravděpodobností nastane, až se mimořádná situace trochu uklidní.

Bližší informace o možnosti odkladu splátek Vaší banky zde:

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.