Redaction Czech loan | 05.09.2019

Hypotéka se záporným úrokem?

V souvislosti s nízkými úrokovými sazbami, se setkáváme s teoriemi, zda-li se můžeme i v ČR setkat se záporně úročenou hypotékou?

Ano je pravda, že Dánská banka Jyske Bank jako první přišla na trh s hypotékami se záporným úročením. Jyske Bank, která patří v Dánsku mezi tři největší banky v Dánsku, začala poskytovat hypotéky úročené sazbou mínus 0,5% ročně. To v praxi znamená, že banka platí dlužníkovi za to, že si od něj půjčila peníze, klient díky tomu splácí méně, než s na začátku půjčil. Přestože, se jedná na první pohled velmi výhodný finanční produkt, celkové podmínky jsou o něco složitější. V první řadě, v Dánsku je zvykem, účtovat vyšší poplatky spojené s poskytnutím a vedením hypotéky, které mohou být vyšší než samotný úrok. Za druhé, tato záporná hypotéka neslouží k pořízení bydlení, ale může být sjednána pouze jako doplňková část, k již existující hypotéce, tj. např. na rekonstrukci nemovitosti.

Zápornou úrokovou sazbu si banka Jyske může dovolit zejména díky negativní úrokové referenční sazbě Dánské centrální banky, která činní mínus 0,4% ročně. Pro srovnání referenční sazba Evropské centrální banky ECB je 0%. Zde je však zapotřebí dodat, že Dánsko není součástí eurozóny, a tudíž má svou vlastní autonomní měnovou politiku.

Pokud by Česká republika vstoupila v nejbližší době do Eurozóny, což je aktuálně v následujících 2 – 3 letech zcela nereálné, jistě bychom se dočkali snížení úrokových sazeb hypoték. Aktuálně, vzhledem k tržním podmínkám v eurozóně, by se úroková sazba u českých bank měla pohybovat okolo 1% ročně.  Pro představu úrokové sazby na Slovensku, které je členem eurozóny, je možné získat hypotéku již s úrokem 0,89% ročně.

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.